شغل مارکتینگ چیست؟ بررسی ویژگی ها و اجزای آن | آکادمی کسب و کار مواساتی | بیزینس کوچینگ

شغل مارکتینگ چیست؟ بررسی ویژگی ها و اجزای آن

مارکتینگ (Marketing) به معنای بازاریابی ، مطالعه و مدیریت روابط در تبادلات تجاری و اقتصادی است و از اجزای اصلی مدیریت بازرگانی محسوب می شود.

شغل مارکتینگ تلاش برای برقراری ارتباط بین ارزش محصول -اعم از کالا یا خدمات- و مشتری تعریف می شود.

مارکتینگ فرآیندی است که مصرف کنندگان را مجاب میکند که چرا آنها باید محصول یا خدمات شما را نسبت به سایر رقبا انتخاب کنند و نوعی برقراری ارتباط با هدف متقاعد کردن مشتریان بالقوه است.

عوامل دخیل در مارکتینگ

شغل مارکتینگ از چه ویژگیها و اجزایی تشکیل شده است؟

هر فرایند مربوط به انتقال محصول یا خدمات از تجارت شما به مصرف کننده، مارکتینگ را تشکیل می دهد.

شغل مارکتینگ شامل ایجاد مفهوم کالا یا خدمات ، شناسایی افرادی که احتمال خرید آن را دارند ، ترویج و جا انداختن و انتقال آن از طریق کانال های فروش مناسب است.

هر چند که به مارکتینگ هنر فروش نیز می گویند اما بایستی بدانید که فروش تنها یکی از ابعاد گسترده مارکتینگ است.

شغل مارکتینگ شامل شناخت نیازهای مشتریان بالقوه و تحلیل آن نیاز و در نهایت ایجاد هماهنگی بین محصولات ارائه شده و نیازهای مشتریان است تا در نهایت به کسب سود برای بازاریاب، تولید کننده و مشتری بشود.

مارکتینگ فرایند تحقیق، خلق و ارزیابی را در بر دارد و باعث برآورده شدن نیازهای یک عده افراد در راستای کسب سود خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جذب مشتری با کمک ارتباطات موثر

پایه و اساس شغل مارکتینگ چیست؟

هر وقت چهار اصل « نیاز، نیازمند، عوامل رفع نیاز و داد و ستد» در کنار هم وجود داشته باشند، شغل مارکتینگ به وجود خواهد آمد.

پایه و اساس شغل مارکتینگ پیشگیری از هدر رفتن منابع و سرمایه ها و یافتن مناسب ترین جایگاه برای عرضه یک محصول یا خدمت در بازار است.

اجزای تشکیل دهنده شغل مارکتینگ

نقش محوری یک فرد شاغل در شغل مارکتینگ چیست؟

در شغل مارکتینگ شرط موفقیت، ارائه محصول مناسب به مشتری بالقوه در زمان و مکان مناسب بعلاوه اطمینان یافتن از آگاه بودن مشتری نسبت به وجود محصول میباشد.

مارکتینگ یک حوزه تخصصی گسترده است که شامل بسیاری از زمینه های مختلف تمرکز ، مهارت ها و شرح وظایف می شود.

کار در موقعیت بازاریاب شامل نمایش وجوه مثبت یک محصول یا خدمت به مشتریان احتمالی است.

بازاریاب ها در مارکتینگ مشتری را درگیر می کنند، با آنها ارتباط قوی برقرار می کنند و برای او ارزش ایجاد میکنند تا در عوض از مشتری ارزش دریافت کنند.

وظیفه متخصص شغل مارکتینگ ایجاد ، مدیریت و ارتقا برندها است.

این امر باعث می شود که مصرف کنندگان در هنگام ارزیابی گزینه های موجود برای خرید، به معیارهایی فراتر از قیمت و رضایتمندی از عملکرد یک محصول یا خدمت اهمیت دهند.

بخش اصلی کار در شغل مارکتینگ ، درک نیازها ، اولویت ها و محدودیت هایی است که مصرف کنندگان هدف گذاری شده یا جایگاه برند در بازار را تعریف می کند. این کار با تحقیقات بازار انجام می شود.

اهداف اصلی شغل مارکتینگ:

1) جلب توجه بازار هدف

2) ترغیب مشتری به خرید محصول

3) ارائه یک پیشنهاد کم ریسک و آسان به مشتری بالقوه

اگر هدف تجارت شما فروش بیشتر محصولات یا خدمات است ، مارکتینگ همان چیزی است که به شما در دستیابی به این هدف کمک می کند.

هر چیزی که شما برای برقراری ارتباط با مشتریان خود در جهت ترغیب آنها به خرید محصولات یا خدماتتان استفاده می کنید جزئی از مارکتینگ است ؛ از جمله تبلیغات ، شبکه های اجتماعی ، کالابرگ ، پروموشن (ترویج) و حتی نحوه نمایش محصولات.

همه آنچه در مارکتینگ باید انجام دهید

مراحلی که در مارکتینگ باید طی شود:

شرکت ها برای اینکه از آمادگی عرضه محصولات یا خدمات خود مطمئن شوند، باید مراحل مختلف مارکتینگ را طی کنند.

1. ساختن و پرداختن ایده : مارکتینگ از زمانی شروع می شود که ایده ای برای عرضه محصول یا خدمات خود ایجاد کنید.

قبل از شروع عرضه یک محصول یا خدمت ، باید انتخاب کنید که چه بفروشید ، چند راه برای فروش در دسترس دارید و می خواهید کالا یا خدمت خود را چگونه بسته بندی یا معرفی و به مشتریان ارائه کنید.

2. تحقیق و آزمایش: قبل از اینکه ایده خود را عمومی کنید ، باید تحقیق و آزمایش مارکتینگ را انجام دهید.

دپارتمان های مارکتینگ معمولاً طرح مفهومی (کانسپت) محصول جدید را با استفاده از نظرسنجی از گروه های کانونی آزمایش می کنند تا میزان علاقه مشتری را بسنجند ، ایده های مربوط به محصول را اصلاح کنند و تصمیم بگیرند که چه قیمتی برای محصول یا خدمت خود تعیین کنند.

تحقیق در مورد رقبا می تواند به شما در زمینه تعیین قیمت بهینه و ایده پردازی برای کسب جایگاه برندتان یا به عبارت دیگر جا انداختن برند شما در بازار کمک کند.

3. تبلیغات: اطلاعاتی که در تحقیقات خود جمع می کنید به شما کمک می کند استراتژی بازاریابی خود را تعریف کرده و یک کمپین تبلیغاتی ایجاد کنید.

این کمپین ها می توانند متشکل از انواع مختلفی از رسانه ها ، رویدادها ، تبلیغات مستقیم ، مشارکت های پولی (اسپانسرینگ) ، روابط عمومی و موارد دیگر باشند.

قبل از شروع یک کمپین تبلیغاتی ، برای سنجش میزان کارایی آن ، معیارهای مشخصی تعیین کنید.

4. فروش: تعیین کنید که کجا و چگونه می خواهید خدمت یا کالای خود را به مشتریان بفروشید.

به عنوان مثال شرکت های تولید کننده کالاهای مصرفی کالاهای خود را به عمده فروشان می فروشند و سپس این عمده فروشان کالا را به خرده فروشان می فروشند.

در بازار صنعتی ، فرآیند خرید طولانی تر است و تصمیم گیرندگان بیشتری را درگیر می کند.

شما ممکن است کار فروش را به صورت محلی ، ملی یا حتی بین المللی انجام دهید در حالی که برخی از شرکت ها فقط محصولات یا خدمات خود را به صورت آنلاین می فروشند.

کانال های توزیع و فروش، بر اینکه چه کسی محصولات شما را خریداری می کند ، چه زمانی آنها را خریداری می کند و همچنین چگونه آنها را خریداری می کند تاثیر شدیدی دارد.

مراحلی که در مارکتینگ بایستی طی شود

مدل چهار P مارکتینگ

چهار مرحله شغل مارکتینگ را می توان بر روی مدل مارکتینگ معروف دیگری که به عنوان چهار PS مارکتینگ معروف است ، ترسیم کرد.

چهار P در این مدل عبارتند از محصول (Product) ، قیمت(Price) ، ترویج (Promotion)و مکان (Place)

محصول: رویه هایی که برای اطمینان از آماده بودن محصولاتتان برای فروش در نظر گرفته اید. محصول (یا خدمات) شما باید یک خلا موجود در بازار را پر کند ، نیازهای مشتریان را برآورده کند و در رقابت متفاوت باشد.

قیمت: هزینه خرید ، شامل قیمت برچسب و کمترین قیمت سازگار قابل سنجش که مشتری می تواند هنگام خرید محصولات شما مایل به انجام آن باشد.

ترویج: اطلاعاتی که شما از طریق تبلیغات هدفمند به مصرف کنندگان می دهید تا محصولات شما را بخرند. ترویج معمولاً یکی از این دو هدف را دارد: ایجاد انگیزه اولیه یا شروع خریدهای واقعی.

مکان: به نحوه و مکان فروش محصولات اشاره دارد. تمام تصمیمات توزیع بخشی از روند کلی مارکتینگ شما است.

مدل چهار P مارکتینگ

انواع تبلیغات

انواع مختلفی از تبلیغات وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها کسب و کار خود را ارتقا دهید ، در مورد محصولات خود به مشتریان آموزش دهید و فروش خود را انجام دهید.

کمپین های مطبوعاتی، رادیویی و تلویزیونی و همچنین پست الکترونیکی ، ایمیل و مارکتینگ اینترنتی انواع روش های تبلیغات هستند.

اگر وب سایتی دارید ، باید برای جستجو بهینه شود تا مشتریان بتوانند از طریق موتورهای جستجو مانند Google ، Yahoo! و Bing آن را راحت تر پیدا کنند.

خبرنامه ها ، اطلاعیه های مطبوعاتی ، و مقالات نیز نوعی مارکتینگ هستند که برای کسب سود و انجام فروش استفاده می شوند.

برخی از شرکت ها از مارکتینگ ارجاعی یا بازگشتی نیز استفاده می کنند ، یعنی مشتریانی که از خرید خود راضی هستند دیگران را (اغلب برای دریافت پاداش از فروشنده) به فروشگاه یا بنگاه شما ارجاع می دهند.

پیشنهاد عالی: چگونه بتوانیم تبلیغات رایگان را انجام دهیم؟

مارکتینگ ارجاعی یا Referral Marketing نوعی تبلیغ سینه به سینه است

ظهور رسانه های اجتماعی اهمیت مارکتینگ از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی را افزایش داده است.

از جمله روشهای مارکتینگ در شبکه های اجتماعی برقراری ارتباط با مشتریان در شبکه های اجتماعی با هدف ترغیب آنها به دنبال کردن کار شما ، مشارکت با تأثیرگذاران شبکه های اجتماعی (اینفلوئنسر ها) از طریق معرفی خدمت یا کالای شما توسط آنان و پرداخت هزینه تبلیغات در پلتفرم هایی مانند فیسبوک یا اینستاگرام می باشد.

بیشتر بخوانید: اینستاگرام مارکتینگ “instagram Marketing” چیست؟

نوع تبلیغی که انتخاب می کنید به بودجه ، نوع کسب و کار و اولویت های مشتریان ایده آل شما بستگی دارد.

انواع روشهای تبلیغات

شغل مارکتینگ خود می تواند مجموعه ای از مهارت ها و دانش های مرتبط باشد.

این حرفه امروزه آن قدر گسترده و سازمان یافته است که می توان آن را به عنوان یک رسته شغلی با زیر مجموعه های شغلی گوناگون معرفی کرد.

تخصص های زیر مجموعه شغل مارکتینگ عبارتند از:

تحقیقات بازار، مدیریت نام تجاری، ترویج (پروموشن) ، تبلیغات، روابط عمومی

تحقیقات بازار

این تخصص شامل تحقیق در مورد هدف مورد نظر مارکتینگ است. این هدف می تواند شرکت ها یا افراد باشد.

برای اینکه یک کسب وکار یک بازار را تصرف کند ، ابتدا باید بتواند آن بازار را بشناسد.

تحقیق اولین فرآیند شناخت مصرف کننده است ، اینکه او چه نیازهایی دارد ، چه عادات خریدی دارد و خود را در مقایسه با دیگر افراد جامعه جهانی چگونه می بیند.

تحقیقات بازار از راه نظرسنجی ها ، گروه های کانونی و بررسی مطالعات انجام می شود.

انجام این کار محققان را قادر می سازد تا داده های مربوط به یک هدف خاص که در اینجا یک برند است را جمع آوری کنند.

تحقیقات بازار می تواند در خود سازمان انجام شود یا اینکه سازمان یک شرکت تخصصی دیگر را استخدام کند و انجام تحقیقات را برون سپاری نماید.

نتایج تحقیقات بازار

گروه کانونی چیست؟

گروه متنوعی از مردم که برای شرکت در یک مباحثه هدایت شده درباره ی یک محصول خاص ( قبل از عرضه آن) یا ارائه بازخورد مداوم درباره یک کمپین سیاسی ، مجموعه ی تلویزیونی و غیره گرد آوری شده اند.

مدیریت نام تجاری

این رسته شغلی است که خیلی زیاد در مورد آن می شنوید و شغلی کلیدی در صنعت محصولات مصرفی است.

مدیران برند اغلب به صاحبان مشاغل کوچک تشبیه می شوند ، زیرا آنها مسئولیت یک نشان تجاری یا گروه تجاری را بر عهده می گیرند.

آنها همیشه بر روی تصویر کلان متمرکز هستند.

این وظیفه آنها است که هویت برند را به مصرف کنندگان به مرور القا کنند ، در گروه تجاری خود رقبا را در نظر گرفته و برایشان نقشه داشته باشند، فرصت های مارکتینگ را شناسایی کنند و بتوانند ارتباط موثری بین مزایای منحصر به فرد آن محصول یا خدمت برقرار کنند.

مدیران برند همچنین وظیفه هدایت تیم تحقیق در بازار را بر عهده دارند.

این وظیفه از راه تعیین دستور کار و معیارهایی که باید موضوع کار تیم تحقیقات بازار قرار گیرند و همچنین انتخاب مشوق های خرید ، مانند بیانیه های مزایای محصول ، تصاویر ، نمونه های محصول و کلیپ های ویدیویی انجام می شود.

پس از اتمام تحقیقات ، وظیفه مدیر برند است که داده های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کند و سپس یک استراتژی مارکتینگ ایجاد کند.

یک مطلب کاربردی: انواع استراتژی بازاریابی برای استفاده کدامند؟

مدیریت برند بر چه زمینه هایی از کسب و کار تاثیر می گذارد

این استراتژی مارکتینگ ممکن است خواستار یک کمپین تبلیغاتی جدید ، توسعه محصولات جدید یا ترسیم چشم انداز جدیدی برای نام تجاری باشد.

همچنین این وظیفه مدیر برند است که اطمینان حاصل کند که سایر عملکردها مانند ترویج ، تحقیقات بازار ، تحقیق و توسعه و تولید همگی در جهت اجرای راهبردی که او ایجاد کرده است هماهنگ و منظم شده باشند.

تبلیغات

تبلیغ کنندگان با تمام جنبه های مارکتینگ از استراتژی تا کانسپت و تا اجرای استراتژی سروکار دارند.

بیشتر مشاغل موجود در وجه تجاری تبلیغات شامل مدیریت حساب ، برنامه ریزان حساب و خریداران رسانه هستند.

ترویج

تیم ترویج همواره در حال ایجاد برنامه هایی است که تبلیغات را با خریدهای تشویقی ترکیب میکند.

مانند تخفیف ویژه ، بن خرید ، نمونه یا سمپل ، هدیه همراه با خرید و قرعه کشی.

تیم ترویج برای انجام برنامه های خود از روش هایی مانند پست مستقیم ، مارکتینگ از راه دور ، نمایشگرهای داخل فروشگاه ، تبلیغات ، تأیید محصولات یا رویدادهای ویژه شروع ، استفاده می کند.

ترویج یا Promotion یکی از ارکان مارکتینگ است

روابط عمومی

مدیریت ارتباط با رسانه ها ، مصرف کنندگان ، کارمندان ، سرمایه گذاران و عموم مردم به عهده اداره روابط عمومی است.

آنها سخنگوی شرکت در نظر گرفته می شوند.

آنها غالباً برای تبلیغ محصولات جدید یا برای آگاهی بخشیدن به جامعه سرمایه گذاران در مورد مشارکت های تجاری ، نتایج مالی یا سایر اخبار شرکت ، اطلاعیه های مطبوعاتی می نویسند.

اگر آنها خارج از روابط رسانه ای باشند ، وقت خود را صرف پاسخگویی به درخواست های اطلاعاتی از روزنامه نگاران یا پخش اخبار برای رسانه ها می کنند.

چرخه زندگی شغل مارکتینگ

تبلیغات یا ترویج محصول فقط یکی از مولفه های برنامه مارکتینگ شماست.

روند مارکتینگ با ایده پردازی محصول شما آغاز می شود و تا زمانی که آن محصول در دست مصرف کننده ای باشد که آن را خریداری کرده است ، ادامه می یابد.

حتی پس از اینکه مشتری خریدی انجام داد ،مارکتینگ شما نباید پایان یابد.

به منظور حفظ مشتریان فعلی و بالا رفتن شاخص وفاداری در کسب و کار شما، بخشی از تبلیغات شما باید مختص مشتریان فعلی باشد.

5/5
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 14 =

جدیدترین پست ها:

لینک کوتاه
بیزینس کوچینگ چیست؟
0